Infraraudonųjų spindulių pirtys. Atsiradimas ir savybės
Šiluma nuo seno žinoma ir plačiai naudojama gydymo priemonė. Žmonės nuo seno šilumą naudoja tokioms ligoms, kaip reumatas, podagra, neuralgija ir kitų gydymui. Infraraudonieji spinduliai (IR), kaip gydymas rankos prisilietimu, pradėtas taikyti dar 5000 m. prieš Kristų Kinijoje, kuris vėliau paplito visame pasaulyje. Dabar jau žinoma, kad žmogaus kūnas per odą skleidžia 3-50 mikrometrų IR spindulius.
IR skleidžiamą energiją atrado anglų astronomas William Herschel dar 1800 m. Pačios infraraudonųjų spindulių pirtys, kaip rinkos prekė, atsirado Japonijoje XX a. pabaigoje.
IR spindulių pirčių veikimas yra paremtas bangų metodu, kuomet išskiriama šiluma, panaši į saulės šilumą – 80% saulės skleidžiamų spindulių yra būtent IR spinduliai. Ši šiluma nesušildo aplinkui esančio oro, o yra perduodama tiesiogiai žmogaus kūnui.
Dėl šių savybių ir savo švelnaus poveikio, IR pirtys puikiai tinka vaikams ir paaugliams, vyresnio amžiaus žmonėms bei tiems, kam sunku ištverti ar nemalonu karštose pirtyse. Taigi tiems, kas nepakelia didžiulio karščio, visada galima rinktis šiuolaikinę infraraudonųjų spindulių pirtį. Jos poveikis švelnus, o klimatas – sausas.
Originali šilumos sistema
Naudingi tie infraraudonieji spinduliai, kurie sukelia šilumos giluminį prasiskverbimą į organizmo minkštuosius audinius iki 4-6 cm. Kūnas absorbuoja iki 93% skleidžiamos IR spindulių šilumos, todėl ši energija kryptingai šildo kūną, o ne pirties aplinką.
Įprastinė tradicinė karštojo oro pirtis siūlo netiesioginę įkaitinimo formą, kuomet šilumos poveikis kūnui pasiekiamas cirkuliuojant karštam orui ir garui bei jiems veikiant odos išorinį sluoksnį. O IR pirčių sistemos atveju, šilumos energijos nuostolis minimalus, nes 80-93% sunaudojamos energijos veikia tiesiogiai žmogaus kūną, ir tik 7-20% spinduliuojamos šilumos kaitina pirties orą.
Tokiu būdu pasiekiamas žymiai intensyvesnis efektas nei įprastinėje saunoje ar garinėje pirtyje, nors IR pirtyje aplinkos temperatūra tėra 45-60 °C, kas apkrauna organizmą žymiai švelniau nei 80-110 °C temperatūra tradicinėse pirtyse. To pasėkoje, sumažėja kraujagyslių susiaurėjimo rizika, išvengiama kraujo apytakos sistemą apsunkinančio karštojo oro įkvėpimo.
IR pirčių kaitintuvai
IR spindulius skleidžia specialūs šiuolaikiniai infraraudonųjų spindulių kaitintuvai. Priklausomai nuo modelio ir gamintojo, kaitintuvai montuojami sienoje virš gultų ir po jais ties kojomis, patalpos kampuose arba lubose. Skleidžiamų bangų ilgis 2 – 10 µm, jų galia svyruoja 300 – 900 W ribose, elektrinio maitinimo įtampa vienfazė 230 V/50 Hz. Priklausomai nuo pirties patalpos dydžio ir formos, parenkamas IR spindulių kaitintuvų kiekis, paprastai 4 – 12 vnt.
Infraraudonųjų spindulių pirčių nauda
Paminėtina, kad IR spindulių pirčių skleidžiam šiluma yra visiškai saugi. Naudojantis infra pirtimi, gerėja organizmo kraujotaka, greičiau gyja žaizdos, sumušimai, veiksmingai šalinami šlakai. Sveika infraraudonųjų spindulių šilumos stimuliacija stiprina imuninę sistemą, normalizuoja kraujospūdį, mažina įvairius peršalimo simptomus, sąnarių skausmus. Maloni šiluma ramina nervų sistemą, gerina miegą.
20-30 min. seansas infraraudonųjų spindulių saunoje prilyginamas 10 km bėgimui. Infraraudonųjų spindulių saunos yra idealios tiems, kurie neturi laiko reguliariai mankštintis ar kenčia nuo traumų, kurios trukdo aktyviai fizinei veiklai. IR metodas taip pat tinka siekiant sušildyti raumenis prieš didelius fizinius krūvius, pavyzdžiui, prieš sporto rungtynes.
Infraraudonųjų spindulių bangos įsiskverbia giliai į raumenis ir reguliariai naudojant padeda sumažinti skausmą. Infraraudonųjų spindulių saunos šiluma malšina skausmą išplėsdama kraujagysles ir pagerindama kraujo apytaką. Be to, panašiai kaip ir masažas, infraraudonųjų spindulių šilumos terapija padeda kūnui ir protui giliai atsipalaiduoti, sumažinti nuovargį ir kraujospūdį.
Reguliarūs IR spindulių seansai yra puikus būdas pašalinti iš organizmo kenksmingąsias medžiagas. Veiksmingas organizmo išvalymas nuo toksinų – viena iš priemonių, norint užkirsti kelią įvairioms ligoms ir sveikatos sutrikimams.
Pirties įrengimas. Nuo ko pradėti…
Kaip statyti pirtį, nesugriaunant darnos su tradicijomis ir gamtos dėsniais? Kiekvienas statinys yra pripildytas gyvybinės energijos, dvasios ir sąmonės. Šie dvasinės srities dalykai skiriasi nuo mums įprastų, apčiuopiamų, tačiau į juos dera įsiklausyti, jeigu jau statome tokį pastatą, kuris kadaise laikytas svarbiu tarsi šventykla.
Kiekvienas pats turi pasirinkti, kokią statys pirtį, kaip ir kur. Kiekvieno žmogaus skonis ir galimybės skiriasi, todėl reikia stengtis pajusti ir atrasti būtent tau tinkamą informaciją. Galima statyti tradicinę pirtį, kokią kadaise statė protėviai. Puikus pasirinkimas, tačiau turėkite omenyje, kad progresas sparčiai juda į priekį ir XXI a. atsirado naujos kartos pirčių statybos medžiagų, šiuolaikinės įrangos bei naujų galimybių ir tendensijų.
Turbūt geriausia būtų iš protėvių perimti visą naudingą patirtį ir pritaikyti savo šių dienų žmogaus poreikiams. Neverta krimstis, jei vietoj išsvajotos erdvios rastų pirties tegalėsite įsirengti kuklų pirties kampelį namo rūsyje. Patikėkite, kur kas geriau turėti net ir menką pirtelę nei jokios…
Profesionali konsultacija, pirties projektavimas ir įrengimas
Nedelskite ir nedvejokite. Kreipkitės ir mūsų patyrę specialistai pakonsultuos ir patars Jums. Padėsime išsirinkti šiuolaikinę pirties įrangą ir medžiagas, apšvietimo sprendimus. Žinodami Jūsų lūkesčius ir norus, paruošime projektą ir sąmatą pagal Jūsų poreikius ir biudžetą.
Nepraleiskite progos pasinaudoti profesionalų rekomendacijomis ir patarimais. Taip išvengsite esminių statybos klaidų bei sutaupysite lėšų ir laiko.