Pirties aplinka, jos interjeras ir medžiagos bei patalpų kiekis ir dydis priklauso nuo Jūsų poreikių, finansinių galimybių ir procedūroms numatyto pirties ploto.
Esant ribotam biudžetui, galite atsisakyti prieangio, drabužinės ir pėryklos. Tačiau, jei galimybės leidžia ir pakanka erdvės, šiuolaikinėje pirtyje turėtų būti įrengtas prieangis, drabužinė, poilsio kambarys, pėrykla, dušo patalpa, baseinas arba SPA hidromasažinis baseinas, masažo patalpa ir kūrykla, naudojant patvarias kokybiškas medžiagas.
Šiame straipsnyje aptarsime keletą svarbiausių pirties aplinkos aspektų ir naudingų patarimų.
Vidaus mediena ir pirties apšiltinimas
Tinkamos pirties medienos parinkimas nulema jos ilgaamžiškumą. Geriausiai tradicinėms suomiškos pirties, saunos įrengimui tinka liepos mediena. Mat liepos yra porėta, lengvai „kvėpuoja“, todėl gerai pašalina sunkią, nešvarią energiją. Net ir mažose liepinėse pirtyse išlieka erdvumo pojūtis ir malonus kvapas. Tačiau liepa – gana retas medis, tad gali kainuoti brangiau.
Puiki alternatyva – drebulės mediena ar alksnis. Drebulė – taip pat lengvas ir poringas medis. Ji irgi gerai „kvėpuoja“, išvalydama pirtį nuo kenksmingų sankaupų. Jei pageidaujate prabangesnės pirties, rinkitės Kanados kedrą ar abachi medieną iš Afrikos. Kokią medienos rūšį bepasirinktume, svarbu, kad ji būtu tinkamai paruošta, išdžiovinta ir pakankamo storio (paprastai 15-20 mm). Priešingu atveju, mediena gali pradėti kraipytis laikui bėgant.
Svarbu: pirties apdailai nenaudokite skiedrų plokščių OSB, kadangi didelis karštis nėra normalios ar rekomenduojamos eksploatavimo sąlygos šioms medžiagoms. Manoma, jog, esant aukštai temperatūrai, OSB į aplinką išskiria kenksmingus junginius, o tai yra visiškai svetima pirties filosofijai ir prieštarauja jos paskirčiai.
Pirties sienos apšiltinamos ir apkalamos gerai išdžiovinta bei impregnuota mediena. Kaip minėta, geriausiai tinka liepa, drebulė arba juodalksnis.
Marmuras, plytelės, mozaika
Ypatingas dėmesys skiriamas turkiškų ir garinių pirčių apdailai. Tradiciškai turkiškų pirčių apdaila kuriama iš marmuro. Gamta marmurui padovanojo daugybę spalvų ir atspalvių, todėl galite sukurti nepakartojamą turkiškos pirties sienų bei grindų raštą ir interjerą. Taipogi turkiškose pirtyse, be prabangaus marmuro, naudojamos pigesnė alternatyva – keraminės, stiklo, aliuminio plytelės ir/arba plytelių mozaikos, sudėliotos iš mažyčių stačiakampių gabalėlių.
Plytelės yra populiariausia ir lengviausiai įperkama kieta danga, tinkanti pirtims ir gyvenamosioms patalpoms. Šiuolaikinių plytelių spalvų gausa ir raštų įvairovė suteikia neribotas galimybes sukurti visiškai unikalų dizainą. Išskirtiniai pirčių interjerai sukuriami derinant skirtingų matmenų, raštų ir atspalvių plyteles, parenkant kiekvienai pirčiai savitus akcentus pagal pirties savininko lūkesčius ir biudžetą.
Pirtims praktiškiau rinktis švelnesnių briaunų keramines mozaikos plyteles, kurios yra tiksliau kalibruojamos nei stiklo ar marmuro mozaikos plytelės. Tai ypač svarbu dengiant aptakius paviršius ir konstrukcinius modulius, kurie dominuoja turkiškose ir garinėse pirtyse (pvz.: gultai, suolai, kupolai ir kt.).
Pirties ventiliacija
Pabrėžtina, kad ventiliacija bet kokio tipo ir dydžio pirtyje yra būtina. Jos funkcija – pašalinti perteklinę drėgmę patalpoje ir veiksmingai užtikrinti šviežio oro cirkuliaciją procedūrų metu. Manoma, kad pirties oras per valandą turi pasikeisti 7-8 kartus. Pirtininkai-profesionalai teigia, kad, po pirties krosnelės pasirinkimo, pirties ventiliacija yra antra pagal svarbą.
Skiriamos dvi pirties ventiliacijos rūšys – priverstinė, kai oro ištraukimui yra naudojamas elektrinis pirties ventiliatorius ir natūrali, kaip ventiliacijos vamzdžiai yra nuvedami į ventiliacinę angą kamine. Optimalios ventiliacinės sistemos parinkimas ir įrengimas reikalauja specifinių inžinierinių žinių ir patirties, tad savarankiškai eksperimentuoti nerekomenduojame.
Mūsų patarimas – patikėkite tai profesionalams ar bent jau pasitarkite su jais. Taip išvengsite esminių klaidų, užsitikrinsite pirties saugumą bei sutaupysite lėšų.
Pirties apšvietimas
Pabrėžtina, kad pirties apšvietimas yra būtinas. Tinkamai parinktas pirties apšvietimas yra svarbus komponentas visų tipų, dydžių ir paskirties pirtyse. Progresas ir technologijos sparčiai juda į priekį, tad šiuolaikinės pirtys ir pagalbinės patalpos jau seniai nebeapsiriboja tik blausiomis spingsulėmis ar žibalinėmis lempomis palubės kampe.
Pirties prekių pasiūloje yra didelė gausa žibintų ir jų gaubtų variantų bei rinkinių. Gaubtai gaminami mediniai, metaliniai, stikliniai matiniai ar skaidrūs ir net iš Himalajų druskos ir visad populiaraus gintaro. XXI a. plačiai paplito apšvietimas šviesos diodų komponentais ir šviesolaidinis apšvietimas.
Priminsime, kad pirtyje ypač svarbi saugi ir patikima elektros instaliacija, kadangi aplinka yra drėgna, o temperatūra aukšta. Pabrėžtina, kad laidai ir kabeliai turi būti silikoniniai, kurie atsparūs karščiui iki 180 ºC, arba padengti apsauginiu vandens nepraleidžiančiu higroskopiniu apvalkalu-izoliacija. Plačiau skaitykite čia: Apšvietimas
Mūsų patarimas – pirties apšvietimo sprendimą ir elektros instaliaciją patikėkite profesionalams ar bent jau pasitarkite su jais. Taip išvengsite esminių klaidų, užsitikrinsite pirties saugumą bei sutaupysite lėšų.
Pirties grindys
Grindis patogiausia ir praktiškiausia įsirengti betonines ir iškloti plytelėmis. Dažniausiai betoninių grindų storis yra apie 40-50 mm, o po juo būtinai klojamas 100-150 mm žvyro arba smėlio sluoksnis. Kad nebūtų pėdoms šalta ir slidu, uždėkite medinės grotelės. Tiek grindų grotelės, tiek pilnai medinės grindys, paprastai, įsirengiamos iš spygliuočių medienos – pušies arba eglės.
Tačiau, jei biudžetas leidžia, tikslinga rinktis ilgaamžį maumedį. Ši medienos rūšis laikoma geriausiu ir patvariausiu sprendimu sausų karštų pirčių grindims. Jeigu pirtyje bus vanojamasi vantomis ir ant akmenų pilamas vanduo, rekomenduojama įrengti kanalizacijos ir nuotekų sistemą.
Pirties durys ir vitrinos
Stiklinės durys saunoms ir durys suomiškoms pirtims gaminamos su medine stakta. Stiklas, priklausomai nuo gamintojo, būna skaidrus arba tonuotas – bronza, pilkas, matinis. Durų rankena – nedidelė apvali arba klasikinė pailga medine rankena. Galimi prabangių modelių variantai su chromuota rankena, pasirinktinai užsakoma kairėje arba dešinėje pusėje. Saunos durų staktos gaminamos iš temperatūrų svyravimams atsparios lapuočių medienos: drebulės alksnio ar pušies.
Garinėms pirtims ir turkiškoms pirtims gaminamos stiklinės durys su aliuminine stakta, skaidriu arba tonuotu stiklu ir aliuminio lydinio rankena. Tokie modeliai visiškai atsparūs drėgmei ir vandeniui. Galimi modelių variantai su chromuota rankena, pasirinktinai užsakoma kairėje arba dešinėje pusėje. Taip pat, aliumininės staktos durys naudotinos ir dušams ar kitoms drėgnoms patalpoms. Plačiau skaitykite čia: Durys
Pirties vitrina (arba vitrina-langas) – tai stilingo šiuolaikinio dizaino grūdinto stiklo durų ir langų modulių konstrukcija, pilnai ar dalinai pakeičianti bent vieną iš pirties ar saunos sienų. Toks patalpos dizaino sprendimas sukuria erdvumo ir aplinkos vientisumo pojūtį ir atrodo ypač naujoviškai.
Kaip manoma, vitrinų montavimo pirtyse idėja užgimė skandinavų šalyse ir sėkmingai paplito kitose Europos valstybėse. Lietuvoje vitrinos sparčiai populiarėja prabangiose privačiose pirtyse bei sporto klubuose, viešbučiuose ir reabilitacijos centruose.
Kaip taisyklė, pirties visi vitrinos konstrukcijos komponentai, t. y. langai, durys, rėmas ir furnitūra, montuojami vienoje pirties patalpos sienoje. Tačiau, kai kuriais atvejais, priklausomai nuo pastato specifikos ir užsakovo pageidavimų, vitrina ir pirties durys gali būti montuojami atskirose patalpos sienose. Pirties vitrina skaičiuojama ir gaminama tik individualiai pagal Jūsų užsakymą. Plačiau skaitykite čia: Vitrinos
Suolai ir gultai
Suomiškų pirčių ir saunų suolai bei gultai, paprastai, gaminami iš tos pačios medienos kaip ir sienų dailylentės, t. y. liepos, drebulės, juodalksnio, kedro ar abachi medienos lentų. Jokiu būdu nenaudokite ąžuolo ar kitų kietų medžių lentų – jos per daug įkaista, ant tokio gulto galite net nusvilti. Gultai gali būti vieno, dviejų arba trijų lygių. Apatinis gultas būti ne žemesniame lygyje nei įkaitę pirties krosnelės akmenys.
Gariniu ir turkiškų pirčių šiuolaikiniai gultai ir suolai gaminami iš polistireninio putplasčio modulių. Šie moduliai yra sustiprinti cemento skiedinio ir stiklo pluošto sluoksniais ir pilnai paruošti keraminės mozaikos klijavimui.
Polistireninis putplastis atsparus mechaniniam poveikiui – gniuždymui, lenkimui, tempimui, smūgiams. Slegiamas jis išlieka lygus, nesusidaro duobės. Putplasčio struktūrą sudaro uždaros oru užpildytos poros, į kurias nepatenka drėgmė ir teršalai. Polistireninas išlaiko savo termoizoliacines ir mechanines savybes bei atlieka savo funkcijas ne mažiau kaip 50 metų.
Gultai įrengiami palei sienas, tarp viršutinio plauto ir lubų paliekant ne mažiau kaip 1 m tarpą. Atsisėsti reikia bent 40 cm pločio, o atsigulti – ne siauresnio kaip 60 cm pločio gulto.
Skliautai, kupolai, kolonos
Gariniu ir turkiškų pirčių skliautai, kupolai ir kolonos, kaip ir šiuolaikiniai gultai bei suolai, gaminami iš polistireninio putplasčio modulių. Skliautų, kupolų, kolonų konstrukciniai moduliai būna jau paruošti fiksuotos formos ir dydžio arba gaminami individualūs unikalios formos ir matmenų, atsižvelgiant į pastato specifiką bei užsakovo pageidavimus ir projekto biudžetą. Kaip jau minėta, šie moduliai yra sustiprinti cemento skiedinio ir stiklo pluošto sluoksniais ir pilnai paruošti keraminės mozaikos klijavimui.
Dušai ir kabinos
Šiuolaikinėse pirties patalpose populiarios dvi dušų rūšys: stiklinės dušo kabinos ir dušo kabinų moduliai.
Stiklinės dušo kabinos. Jos yra labai paplitusios ir skirtos turkiškoms pirtims, garinėms pirtims, vonios ir poilsio kambariams, montuojamos ir privačiose, ir visuomeninės paskirties pirtyse. Patalpos dizaino sprendimas, naudojant stiklines kabinas, sukuria erdvumo ir aplinkos vientisumo pojūtį ir atrodo ypač naujoviškai. Estetiška ir praktiška dušo kabina pamalonins be kurį pirties mėgėją.
Dušo kabinų moduliai. Šiuolaikinis lengvi ir patvarūs konstrukciniai dušo kabinos moduliai gaminami iš polistireninio putplasčio. Kabinos moduliai yra sustiprinti cemento skiedinio ir stiklo pluošto sluoksniais ir pilnai paruošti keraminės mozaikos klijavimui. Kabinų moduliai būna jau paruošti fiksuotos formos ir dydžio arba gaminami individualūs unikalios formos ir matmenų, atsižvelgiant į pastato specifiką bei užsakovo pageidavimus ir projekto biudžetą.
Dušo kabinos modulis – tai paprasta priežiūra, nedidelės aptarnavimo išlaidos ir šiuolaikinis dizainas bei ilgaamžės medžiagos. Puikus unikalaus dušo dizaino pasirinkimas viešbučiams, sporto ir sveikatingumo centrams, reabilitacijos klinikoms, ligoninėms bei prabangioms privačioms pirtims ir vonios kambariams. Plačiau skaitykite čia: Dušo kabinos
Baseinai
Pirtininkai, mėgstantys ir vertinantys vandens procedūras, pirtyse įrengia stacionarius baseinus arba hidromasažinius SPA baseinus.
Kaip taisyklė, šiuolaikinėse pirtyse statomi stacionarūs betoniniai baseinai. Šio tipo baseinai gali būti įrengti, praktiškai, bet kokios formos ir dydžio, optimaliai išnaudojant patalpos plotą, skirtingų gylių ar tolygiai gilėjantys. Tik betoninis baseinas gali būti išpuoštas įspūdingais stiklo mozaikos ornamentais ir piešiniais, suteikiančiais Jūsų baseinui išskirtinumą bei prabangų dizainą ir atitinkantis būtent Jūsų poreikius ir lūkesčius.
Kiekvienas baseinas, nepriklausomai nuo jo dydžio, tipo ar paskirties, yra hidrotechninė sistema, kurią sudaro baseino korpusas ir speciali baseino įranga (cirkuliacinis vandens siurblys, vandens filtras, vamzdynas, įdėtinės detalės, apšvietimas, kopėtėlės ir turėklai), užtikrinanti tinkamą baseino funkcionavimą bei nepriekaištingą vandens kokybę.
Priklausomai nuo baseino paskirties, dydžio ir biudžeto, baseinuose pasirinktinai montuojama papildoma įranga: hidromasažiniai įrenginiai, vandens kaskados ir švirkštai, vandens šildymo sistema, drėgmės surinkėjai, UV-C sterilizatoriai, automatinės chemikalų dozavimo stotelės, šokinėjimo lentos, baseino baldai ir kt.
Atkreipkite dėmesį, kad, eksploatuojant baseiną, nuolatinė jo priežiūra yra būtina. Jums bus reikalingos šios priežiūros priemonės: baseinų valymo šepečiai, žarna, teleskopiniai kotas, sietelis, termometras, cheminės priežiūros priemonės ir jų dozatorius, vandens testavimo rinkinys, baseino uždanga ir kt. Plačiau skaitykite čia: Baseinų įranga
Baseino įrengimas reikalauja specifinių inžinierinių žinių ir patirties, tad savarankiškai jo statyti ir eksperimentuoti nerekomenduojame. Mūsų patarimas – patikėkite tai profesionalams. Taip išvengsite esminių klaidų, užsitikrinsite pirties saugumą bei sutaupysite lėšų.
Hidromasažiniai SPA baseinai
Puiki betoninio baseino alternatyva pirtyje – šiuolaikinis hidromasažinis SPA baseinas. Šie hidrotechniniai įrenginiai yra labai praktiško ir patrauklaus dizaino, turi daug modifikacijų ir komplektavimo variantų. Jie gaminami, surenkami ir testuojami gamintojo gamykloje, o vėliau transportuojami į pirties pastatą ir sumontuojami numatytoje patalpos vietoje.
Kaip žinia, vandens masažas – ir malonumas, ir nauda. Teigiama, kad vandens masažas turi stipresnį poveikį organizmui nei masažas rankomis, veiksmingai stimuliuoja kūno energiją, gerina kraujotaką, pagreitina medžiagų apykaitą, stangrina odą, ramina, atpalaiduoja raumenis ir pan., tad jis puikiai dera pirties aplinkoje.
Skiriamos dvi hidromasažinių SPA baseinų rūšys: kilnojamieji SPA baseinai, t. y. statomi ant grindų ar specialiai paruošto pagrindo, ir įleidžiami SPA baseinai, montuojami duobėje žemiau grindų lygio. Priminsime, kad SPA baseino, kaip ir betoninio ar bet kurio kito baseino, nuolatinė priežiūra yra būtina.
Hidromasažiniai SPA baseinai dar vadinami džakuzi, masažiniais baseinais, sūkuriniais baseinais, SPA baseinais, burbuliniais baseinais ir t.t. Baseino prijungimui būtinas vandens atvadas ir elektros atvadas, paruoštas pagal gamintojo techninius reikalavimus, bei numatyta pakankamai erdvės jo įnešimui į pastatą ir konkrečią patalpą. Plačiau skaitykite čia: SPA masažiniai baseinai
Pėrykla
Pėryklos talpa priklauso nuo pirties paskirties ir žmonių skaičiaus. Kaip taisyklė, labai didelė ir erdvi pėryklą nėra būtina, nes vanojimo procesas yra individualus ir čia vienu metu nesusirenka daug asmenų. Rekomenduojamas pėryklos dydis – 3–7 m².
Paminėtina, kad kuo mažesnė pėrykla, tuo lengviau joje palaikyti reikiamą temperatūrą. Kadangi pėrykloje nuolat daug drėgmės, galinčios pakenkti medinėms konstrukcijoms, tai šios patalpos ventiliacijai skirkite ypatingą dėmesį.
Profesionali konsultacija, pirties projektavimas ir įrengimas
Nedelskite ir nedvejokite. Kreipkitės ir mūsų patyrę specialistai pakonsultuos ir patars Jums. Padėsime išsirinkti šiuolaikinę pirties įrangą ir medžiagas, apšvietimo sprendimus. Žinodami Jūsų lūkesčius ir norus, paruošime projektą ir sąmatą pagal Jūsų poreikius ir biudžetą.
Nepraleiskite progos pasinaudoti profesionalų rekomendacijomis ir patarimais. Taip išvengsite esminių statybos klaidų bei sutaupysite lėšų ir laiko.